לידה טראומתית תגרור אותך לדיכאון שלאחר הלידה? לא בהכרח!

בחברה המודרנית קיימת נטייה לעשות אידיאליזציה מהלידה ומרגע השיא המלווה בתחושת אופוריה, כשהאם מחזיקה לראשונה את התינוק שילדה.

תפיסות אלו, המלוות נשים במהלך חייהן, מעוררות במהלך ההיריון ציפייה והתרגשות לקראת הלידה. אך לא פעם קורה שמה שהיה חלום מתוק עלול להפוך את החלום לשבר. מהלך הלידה עלול להיות שונה מהציפיות. עומס של קשיים פיזיולוגיים ונפשיים עלולים להפוך את הלידה לסיוט: התארכות משך הלידה, לידה המלווה בכאבים עזים , התערבויות פולשניות ופעילות כירורגית בלתי צפויה, תחושות של חוסר אונים ובלבול בשל היעדר מידע והסברים אודות התהליך, חשש לגורל התינוק, בעיות מול הצוות המטפל ותחושה של חוסר בפרטיות.

היולדת מפתחת רגישות גבוהה וחרדה העלולים להשפיע על החלטתה אם ללדת שוב בעתיד. החרדה גורמת לה להתרחק מסביבתה ומהתינוק שזה עתה נולד. כך נוצר פער בין מה שהיא חושבת שהיא אמורה להרגיש לבין תחושותיה בפועל. מכיוון שרוב הנשים אינן מודעות לעובדה שעברו אירוע טראומתי (זה ההסבר לפתרון) הן מאשימות את עצמן בכך שאינן ממלאות את תפקידן כאימהות. מדובר בגורם בעל השפעה מכרעת בהתפתחות של דיכאון אחרי-לידה.

טיפול פסיכולוגי נכון ויעיל אשר יעבד בצורה מעמיקה את חווית הלידה, ויעלה את המודעות לקשיים שהיו, יסייע בהפחתת החרדה אצל הנשים הנמצאות בתקופה של סערת רגשות, מול עצמן ומול הסביבה. הטיפול יעזור לנשים ליהנות מתקופה מיוחדת זו, ויחזק את הקשר הראשוני עם התינוק.

'עולם ומלואה' מציע מגוון טיפולים שיעזרו לנשים להתמודד עם לידה טראומטית ויאפשרו קשר קרוב ומשוחרר יותר מול התינוק. לצד הטיפול הפסיכולוגי המסייע בהתמודדות עם ההשלכות הפסיכולוגיות ויעצים את תחושת הערך העצמי, מוצעים טיפולי יוגה ודיקור סיני אשר גם בכוחם לסייע בהקלה על החרדה ולהעצים את תחושת הערך העצמי .