""רצפת האגן היא ערסל רקמות (רקמת שריר, רקמת חיבור, עצבים וכלי דם) המרפד את קרקעית האגן. מעליה ממוקמים אברי האגן: שלפוחית השתן, רחם וחלחולת ודרכה עוברים: מלפנים לאחור – צינורית השתן, הנרתיק ופי הטבעת.

הטיפול הפיזיותרפי ברצפת האגן הוא טיפול הוליסטי כולל המתייחס גם לנשימה ולהרגליה של המטופלת ובכך הוא שונה ומיוחד מטיפול פיזיותראפי רגיל.

הריון ולידה

במהלך ההריון נוצר  על רצפת האגן  עומס רב. בנוסף לאברי הגוף הפנימיים, היא מחזיקה  גם את העובר ההולך ומתפתח. ככל שהאגן והשרירים שסביבו יהיו יציבים וחזקים יותר במהלך ההיריון, כך יהיה יותר קל לשאת את המשקל המתווסף.

במהלך הלידה עצמה , מצפה לרצפת האגן מאמץ נוסף בעיקר בעת הלחיצות. הכנה נכונה לשלב זה תסייע מאוד. חשוב ביותר להיערך מבעוד מועד ולהתחיל בטיפול הייעודי לרצפת האגן, כדי להתכונן ללידה, למנוע ולצמצם נזקים במהלכה.

דליפת שתן, כאבי גב, כאבים ובעיות בתפקוד המיני, הינם רק חלק מהתופעות הלא נעימות העלולות להופיע במהלך ההריון ולאחר הלידה.

הפיזיותרפיסטית שלנו, המתמחה בפיזיותרפיה של רצפת האגן תיפגש איתך ותאמן אותך בתרגילי כיווץ וחיזוק השרירים בתנוחות שונות. כמו כן תלמדי לתרגל הרפיית שרירי רצפת האגן שכה חשובים למהלך הלידה עצמה. תוכלי להמשיך ולהתאמן בבית ולעבור את תקופת ההריון והלידה בתחושת ביטחון ובמודעות רבה יותר.

לאחר הלידה

מאחר ששרירי רצפת האגן והבטן עברו תהליך לא קל בעקבות הלידה עליהם להתרפא ולהתחזק. אנחנו ממליצים לך להמשיך ולהתמיד במפגשים עם הפיזיותרפיסטית כדי לשקם את רצפת האגן. במפגשים תלמדי שיטות אימון. זכרי שאימון לא נכון עלול לגרום לנזקים נוספים. תוכלי לקבל מהפיזיותרפיסטית הדרכה כיצד לטפל בצלקות ובתפרים ואיך למנוע הידבקויות שלאחר לידה. גם אם ילדת בלידה רגילה וגם אם עברת ניתוח קיסרי.

הליקויים ברצפת האגן  הינם ברוב המקרים ברי טיפול. ככל שנקדים לאבחן אותם, ניתן לטפל בהם ולצפות לתוצאות טובות.

מומלץ לכל אישה בהריון, לאחר הלידה (נרתיקית, קיסרית), אמהות, נשים בוגרות ובתקופת גיל המעבר להיבדק ולקבל טיפול אישי.